BEVEZETŐ
ALKOTÓK
GALÉRIÁK

... ... ... ... fotók
... ... ... ... címlapok
... ... ... ... kéziratok
... ... ... ... első kiadások
... ... ... ... egyéb
HANGANYAGOK
... ... ... ... szerzők hangjai
... ... ... ... mondott vers
... ... ... ... zenés vers

SZAKIRODALOM
... ... ... ... a Nyugatról
... ... ... ... monográfiák
... ... ... ... tanulmányok
... ... ... ... kronológia
NYUGAT 100 események
... ... ... ... PIM
... ... ... ... OSZK
... ... ... ... MTV
... ... ... ... egyéb
ÚJDONSÁGOK

CÍMLAP

 

 

 

 

SZAKIRODALOM - KRONOLÓGIA

1890
Megjelenik a Nyugat előzményének tekinthető A Hét című társadalmi, irodalmi és művészeti közlöny, 1894-től politikai és irodalmi szemle, mely a Nyugat megindulásáig a magyar irodalom legfontosabb fóruma. Alapító szerkesztője Kiss József. Utolsó száma 1924-ben jelenik meg.
 
1900
Megjelenik Új Magyar Szemle című politikai, társadalmi, irodalmi és művészeti folyóirat, a Nyugat egyik előkészítője. Első szerkesztője Ambrus Zoltán. A lap 1921-ben szűnik meg.
 
1902
Osvát Ernő átveszi a Magyar Géniusz (1892-1903) képes családi hetilap hetilap szerkesztését és irodalmi, művészeti és társadalmi hetilappá alakítja át, amely ettől kezdve szintén a Nyugat előzményei közé sorolható. A lap szerkesztését 1903 márciusában Gellért Oszkár folytatja ugyanebben a szellemben.
 
1903
Márciusban Bródy Sándor szerkesztésében megjelenik a Nyugat előzményének tekinthető Jövendő című irodalmi és politikai hetilap. Utolsó száma 1906 októberében szűnik meg.
 
1905
Osvát Ernő szerkesztésében megjelenik a Figyelő című havi szemle, a Nyugat előfutára.
1906
A Figyelő szellemi utódaként és a Nyugat előfutáraként október és november folyamán megjelenik a Szerda című tudományos és művészeti folyóirat hét száma többek között Ignotus szerkesztésében (1905).
1908
A Nyugat első száma a címoldal szerint 1908 január 1-jén, valójában 1907 karácsonyán jelent meg. A címlapon Beck Ö. Fülöp Mikes-emlékérme látható.
A Nyugat címadás a tájékozódás irányát jelzi, melyről Fenyő Miksa így vall Móricz Miklósnak: "A Nyugat cím Osváttól való: illetőleg Osvát jegyzeteiből egy egész sor frappáns címet olvasott fel, és én a Nyugat címet ragadtam meg. Egy ideig még vacilláltunk a Nyugat és a Disputa közt, végül maradt a Nyugat. Ignotus brilliáns (!) beköszöntő cikke egyszerűen azt jelentette, hogy Kelet népe a Nyugat mellett döntött." A folyóirat mindvégig támogatóknak köszönhette létét (pl. a Hatvany családnak és Fenyő Miksa kapcsolatai révén a Gyáriparosok Országos Szövetségének). Főszerkesztője 1929-ig Ignotus, szerkesztői Fenyő Miksa és Osvát Ernő. Megjelenik a lapban Móricz Zsigmond Hét krajcár című novellája.
 
1909
A folyóirat közli Móricz Zsigmond Sárarany című regényét.
 
1910
  • Augusztusban Megalakul a Nyugat kiadóvállalat, Hatvany és Fenyő Miksa szerkesztésével megindul a Nyugat Könyvtár sorozat.
  • Elek Artúr szerkesztésében megjelenik az Újabb magyar költők című antológia.
 
1911
Hatvany Lajos és Osvát Ernő között szerkesztéspolitikai viták zajlanak: melynek tétje az, hogy újabb és újabb tehetségeket kell-e a lapnak felfedezni (Osvát), vagy a már meglévő írógárdával egyenletes színvonalú lapot kell szerkeszteni (Hatvany). A vita 1912-ben látszólag Osvát vereségével záródik, hisz lekerül neve mellől a szerkesztői cím, melyet csak 1920-ban kap vissza, valójában azonban továbbra is ő szerkeszti a lapot. Az év első felében folytatásokban hozza a lap Móricz Zsigmond Isten háta mögött című regényét.
 
1912
Megjelenik a lapban Kaffka Margit Mária évei című regénye és Balázs Béla A fából faragott királyfija.
 
1913
  • A Nyugat szerkesztői Ady Endre és Babits Mihály, de a tényleges szerkesztői munkát ekkor is Osvát végzi.
  • A Nyugat közli Babits Gólyakalifáját.
  • Octavian Goga erdélyi román író támadja az új magyar irodalmat, Adyt és a Nyugatot. Nacionalista hangú propagandájára 1915 januárjában Levél helyett Gogának címmel nyílt választ ír Ady.
1915
Ebben és a következő évben folynak a Nyugat és a Budapest Hírlap perei Ady és Babits háborúellenes versei miatt. A Nyugat közölni kezdi Babits Mihály Kártyavár című regényét. Az utolsó rész a következő évben jelenik meg.
   
1916
A Nyugat engedélyt kap, hogy politikai témákkal is foglalkozhasson, s ezt követően a pacifista írásokban tiltakozik a háború ellen.
1917 Megjelennek a lapban Móricz Zsigmond A fáklya, Kaffka Margit a Hangyaboly és Cholnoky László Prikk mennyei útja című regényei.
1919
Ady Endre halála után a Nyugat szerkesztője Babits Mihály. A folyóirat február-márciusi duplaszámmal tiszteleg a januárban elhunyt Ady előtt. A tanácsköztársaság bukása utáni első számon a román katonai diktatúra cenzúrája látható. Júliusban betiltják a lapot, mely majd csak novemberben indul újra,; itt teszi közzé Babits Magyar költő kilencszáztizenkilencben című vallomását.
1920
Januártól a Nyugat szerkesztői Babits Mihály és Osvát Ernő. Kieg. Ezzel az a gond, hogy eddig is Osvát volt a szerkesztő, csak újra kikerül a neve a címlapra. A lap folytatások ban közli Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig című regényét.
1921
Novemberben Ady születésnapi köszöntése, melyet követően rendszeressé válnak a Nyugat összejövetelek. Megjelenik a lapban Kosztolányi Dezső A véres költő és Babits Mihály Timár Virgil fia című regényei. A 20-as években jelentkezik az ún. második nemzedék, Szabó Lőrinc, Tamási Áron, Gelléri Andor Endre, Zelk Zoltán.
1922
A Nyugat szerkesztői Babits Mihály, Gellért Oszkár és Osvát Ernő.
1923
Osvát 25 éves irodalmi működését tematikus számmal ünnepli a lap; rendszeres találkozókra kerül sor a Vigadó kávéházban. Megjelenik a XX. századi líra új antológiája Babits, Gellért és Osvát szerkesztésében, valamint a lap folytatásokban közli Kosztolányi Dezső Pacsirta című regényét.
1924
A Nyugat tematikus számmal köszönti Móricz Zsigmondot.
1925
Megjelenik a Nyugat novellapályázatának első díjjal kitüntetett pályaműve, Németh László Horváthné meghal című elbeszélése.
1926
Szerkesztői estek kezdődnek Gellért Oszkár, Schöpflin Aladár, Elek Artúr szervezésében. Megjelenik a Nyugatban Kosztolányi Édes Annája.
1927
  • A húszéves Nyugatról a szerkesztőség a Zeneakadémián ünnepi esttel emlékezik meg. Fenyő Miksa A Nyugat húsz éve címmel mondja el emlékezését. A lap közli Krúdy Gyula: Utolsó szivar az Arabs szürkénél című művét.
  • A kettészakadt irodalom vita. Berzeviczy Albert akadémiai nyitóbeszédében elhangzott, Adyt és a Nyugat íróit etikai alapon bíráló szavaira Babits és Schöpflin válaszolnak a lapban. (Babits Mihály: A kettészakadt irodalom. Válasz Berceviczy Albertnek; Schöpflin Aladár: A kettészakadt magyar irodalom.)
1928
Megjelenik Babits Mihály Az írástudók árulása című esszéje, melyet Julien Benda azonos című műve kapcsán írt. Babits a könyv kapcsán írt esszében kifejti az írói felelősségvállalásról vallott nézeteit. Osvát nyílt levélben fogalmazza meg Babitsétól eltérő, abszolútumokban nem hívő, igazságról szóló válaszát. Megjelenik a lapban Füst Milán Catullus című szomorújátéka.
1929
  • A Nyugat szerkesztői Gellért Oszkár és Osvát Ernő.
  • Babits 25 éves írói jubileumának megrendezése. A gazdasági világválság a lapot is nehéz anyagi helyzetbe hozza. Osvát Ernő öngyilkossága. A Nyugatot Móricz és Babits menti meg a megszűnéstől. Vállalják, hogy a lap adósságait kifizetik. December 1-jétől Móricz Zsigmond és Babits Mihály szerkeszti a lapot, a felelős szerkesztő Gellért Oszkár és Babits szerkeszti a vers- és a kritikai rovatokat, Móricz a prózával foglalkozik. Móricz a folyóiratot igyekszik a "nemzeti koncentráció" orgánumává tenni, könyvsorozatot tervez, vidéken és határon kívül népszerűsíti a lapot, mellyel előfizetőket nyer. Babits révén a kritikai rovat, valamint az esszéírás minőségi megugrása figyelhető meg.
1930
Móricz népszerűsítő körútjainak eredményeként létrejön a Nyugat-barátok köre. Megjelenik a lap hasábjain Móricz A nagy fejedelem című regénye.
1931
megkezdődnek a Nyugat-barátok köre előadásai a Brittania Szállóban; megjelenik a Móricz szerkesztette Új Dekameron és a fiatal költők száz versét tartalmazó, Babits által összeállított Új Anthológia.
1932
Fiatal íróktól prózaantológiát ad ki a Nyugat (Mai dekameron). Feltűnik a lapban a harmadik nemzedék: Jékely Zoltán, Weöres Sándor, Vas István.
1933
Januárban a Nyugat fennállásának huszonöt éves évfordulóját ünnepli az Akadémián, az év végén rendezvénnyel emlékezik meg Babits születésnapjáról is. Februárban Móricz kilép a laptól és helyére Gellért Oszkár kerül szerkesztőként, aki Babitscsal együtt 1941-ig, Babits haláláig szerkeszti a lapot. Az októberi számban Illyés Gyula Pusztulás című baranyai útirajza kapcsán ankétot rendeznek az egyke-kérdésről. Az ankét Babits Elfogy a magyarság? című esszéjéről kapta a nevét. E témában egészen 1934-ig születnek hozzászólások többek között Fülep Lajostól, Schöpflin Aladártól.
1934
Ankétot szervez a Nyugat a háborúról Mit tegyen az író a háborúval szemben? címmel. A korszak szinte valamennyi írója megnyilatkozik e témában: Karinthytól Kosztolányin át Szenes Piroskáig.
1935
kéthetente megjelenő lapból végleg havi folyóirattá válik a Nyugat.
1936
Novemberben meghal Kosztolányi, akiről decemberben lapszámmal emlékeznek meg.
1937
Januárban a harmincéves Nyugatról szerkesztőségi cikkben (Harmincadik évfolyam) emlékezik meg a lap. Babits Mihály és Gellért Oszkár mellett társszerkesztők Schöpflin Aladár és Illyés Gyula.
1938
megjelenik Farkas Gyula hírhedt könyve, Az asszimiláció a magyar irodalomban, melyben többek között a századvég irodalmi hanyatlásáról ír, melynek hátterében a szerző az asszimilánsokat tételezi. Többi Nyugatos társát követően Schöpflin 1939 januárjában Asszimiláció és irodalom című cikkében higgadtan cáfolja Farkas Gyula elméletét.
1939
A lap közli Ottlik Géza Drugeth-legendáját.
1940
a lap gyakorlati szerkesztését Babits súlyosbodó betegsége miatt Illyés Gyula végzi.
1941
Augusztus 4-én meghal Babits. Halálával megszűnik a Nyugat, a szeptemberi szám már nem jelenik meg. Mivel a lapkiadási engedély a költő nevére szólt 1941 után a hatóságok nem engedélyezik a lap további megjelenését. A szinte teljes alkotói gárda Illyés Gyula szerkesztésében Magyar Csillag (1941-1944) néven folytatja a Nyugat örökségét.